logo webu jindrajenikova.cz motýl jako symbol proměny ženy při hubnutí

Jindra Jeníková

zdravé žití – zdravé bytí

Žena, růže, slepice

Kdybychom se, my ženy, zamyslely, jaké zvíře a jaká rostlina jde nejvíc k ženské energii či k ženě jako fenoménu?

Je to zamyšlení staré několik let, přesto věřím, že vám může poskytnout jiný úhel pohledu, jak o některých samozřejmostech v našich životech začít přemýšlet.

Ze zvířat je to slepice.

Kdysi mi to tak přišlo. A stále s tím souzním.

Slepice má nejmenší prostor k žití, chtějí se od ní neskutečné výnosy, vynesená slepice už není dál systémem nijak využitelná a tak jde na porážku a přitom když se taková vynesená slepice dostane do klidu a získá prostor a víc osobní svobody, tak ještě dál snáší vajíčka.

Navíc se slepice stala symbolem hlouposti. Je obecně bráno, že když někdo řekne o ženě, že je slepice, tak je to vnímané, že je blbá a přitom, kdybychom to braly podle života většiny slepic, tak to znamená, že je zotročená.

Je zajímavé, že když se dělají výzkumy o moudrosti zvířat, tak se vždy prezentují, jen když se dělají se slepicemi, tak to nikde veřejně nepíšou, jde to jen v kuloárech.
Představte si, že přišlo se na to, že slepice je velmi zvláštně spojená se sítí země, s kořenovým systémem. Není možné si nevšimnout paralely, že žena je také velmi silně spjatá se Zemí.

Taky je pravda, že když potřebujeme „zvednout“ zahrádku, květiny nerostou do krásy, ale jen tak přežívají, tak se zalívají slepičincem a pak vše roste jako z vody. Prostě se stane zázrak, znovuzrození.
Tyhle informace se dozvíme jen od staříků či stařenek. V časopisech, ani v těch alternativních, to neporadí. Z nějakého důvodu jdou do složitějších postupů za pomocí bylin a jejich fermentace, ředění,….
Ačkoliv v ostatních oblastech vítězí jednoduchost, tak zde je to jednoduché použít slepičinec, ovšem VŽDY se nabízí složitější verze.

Z toho, jak se zachází s vynošenými slepicemi vzniklo to, jak se společnost dívá na „vynošené“ ženy. A proč se ženy tak brání přijetí menopauzy. Proč mají strach, že přestanou být krásné a žádoucí.

Z rostlin je to růže.

Kdysi byla růže vnímaná za královnu květin.

Růže stolistá byla pro mnohé alchymisty tajným transformačním prvkem, dodnes se používá v bylinkářství pro své zdraví podporující účinky, její vůně je základem těch nejkvalitnějších parfémů.

A zároveň dnes už věda dokáže zavřít růži na rok do igelitu, a pořád vypadá živá. Květ růže má takovou barvu, jakou dostane růže chemickou zálivku a růži utrženou venku na záhoně v květinářství nenajdete.

Proto je taky růže, když se pěstuje doma, pěstitelský vrchol, zkušených zahrádkářů.

Mám doma jednu růži, co jsem si sama koupila pro sebe jako ukazatel, když si něco nebudu chtít přiznat nebo nebudu schopná něco u sebe vidět.

A když jdu přes sebe, tak ten rok buď vůbec nekvete, nebo květy nevydrží, sotva rozkvetou, tak je zlomí děti nebo zvířata, nebo přijde bouřka nebo uvadnou ještě ani nerozkvetlé. A naopak když jsem u sebe, pěkně v sobě usazená, tak i když jsou ostatní růže zlámané od větru, omrznuté, tak tahle kvete tak krásně, jako by žádný výkyv počasí nebyl. A její vůně je pro mě tím nejsladším parfémem.

A tady jen pro vysvětlenou proč.

Slepice

Slepice a růže jsou pro mě takovým ukazatelem, jak na tom my ženy jsme, jak se k nám společnost vztahuje nebo spíš jak my dovolujeme, aby se k nám společnost vztahovala.

A tak když sleduji, jak stále víc a víc lidí kupuje dražší vajíčka od slepic, které mají lepší podmínky pro život, jak je víc lidí, kteří doma mají pár slepiček a od nich domácí vajíčka, naplňuje mě to radostí a velkou vděčností.
Protože pod tím mění i vztah k ženám, jak celá společnost tak i ženy samy mění svůj úhel pohledu na ženy, na sebe.

Mezi chovatele slepic patříme i my.
Máme jen 6 slepiček, aby měly dostatečný prostor. A protože je nás doma 5, tak jejich snůška nám na jídlo rozhodně nestačí a když jednou manžel spočítal, kolik nás stojí krmení pro ně a kolik času věnujeme péči o ně, tak prohlásil, že jíme „zlatá vejce“. Přesto je máme, protože každý, byť i malý čin, se počítá.

Růže

Dostat krásnou kytici, to je radost, hřejivý pocit, láska.
I tady se pomaloučku mění situace, jen pomaleji.
Stále ještě si považujeme, když dostaneme drahou kytici z „umělých“ živých růží, které nevoní ani sluncem, ani zemí.

A tak milé ženy, které čtete tento článek, bylo by pěkné, když bychom se zaměřily na to, abychom daly našim mužům obraz, jak moc by nás potěšila kytice z louky a nebo v zimě kytka v květináči. Jak moc tím omezíme velkovýrobu růží a jak moc tím vrátíme růži její výjimečnost a zároveň obyčejnost, protože růže přece rostla u každého stavení.

Navíc si můžete všímat dominového efektu. Když my ženy změníme svůj postoj k růžím, tak se změní i postoj našich mužů k růžím a tím se opět, jako u slepic, změní postoj nás všech i k ženě jako fenoménu.

jindra jeníková bylinky a výživa propojení

Jindra Jeníková

Naučím vás propojovat péči o tělo a mysl s podporou síly přírody.
Tělo je chrám pro duši, jen díky němu cítíte a prožíváte. Mentální návyky a vzorce cesta, po které jdete v lehkosti a nebo s obří tíhou.
Příroda obě poloviny propojí a dodá stabilitu. Díky jejím přirozeným rytmům lze vpřed životem tančit: jeden krok je péče o hmotu a druhý o mysl. 

Dává vám to smysl?

Sdílejte dál:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Žena, růže, slepice

Kdybychom se, my ženy, zamyslely, jaké zvíře a jaká rostlina jde nejvíc k ženské energii či k ženě jako fenoménu? Je to zamyšlení staré několik let, přesto věřím, že vám může poskytnout

číst více »